Podstawa prawna:
- – ustawa o systemie oświaty (Dz.U 2018 poz 1457) ,
- – ustawa Karta Nauczyciela (Dz.U 2018 poz. 967) i Rozporządzenie MEN i S z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach ( Dz. U. z 2003r poz. 69 z późn. zm.)
- Na bezpieczeństwo dziecka w przedszkolu składa się bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne. Bezpieczeństwo fizyczne polega w szczególności na chronieniu dzieci przed urazami, bólem, utratą życia i zdrowia. Bezpieczeństwo psychiczne polega w szczególności na właściwym komunikowaniu się z dzieckiem, akceptacji, tolerancji dziecka bez względu na posiadany potencjał rozwojowy, status społeczny i pochodzenie.
- Przedszkole zapewnia stałą opiekę nad dziećmi w czasie pobytu w placówce oraz w trakcie zajęć organizowanych poza jej terenem.
- Dzieci są przyprowadzane do przedszkola od godz. 6:30 do 8:00. Obowiązuje zasada, że rodzice pomagają w rozbieraniu dziecka (dzieci najmłodsze) i oddają pod opiekę pomocom nauczyciela dyżurującym w szatni. Dzieci starsze samodzielnie się przebierają – mogą liczyć na pomoc pań dyżurujących.
- W przypadku uzasadnionych obaw, że osoba odbierająca dziecko znajduje się pod wpływem alkoholu, nauczycielka powiadamia innego prawnego opiekuna dziecka, lub zawiadamia dyrektora przedszkola, który podejmuje działania według obowiązujących procedur prawnych.
- W momencie zgłoszenia nauczycielce faktu odbioru dziecka, pełną odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo podejmują opiekunowie.
- W celach bezpieczeństwa, drzwi przedszkola są zamykane, w czasie pobytu dziecka w placówce. Otwierane są w godzinach przyprowadzania i odbierania dzieci.
- Nauczyciel jest świadomy odpowiedzialności za życie i zdrowie dzieci, jaka na nim spoczywa. Zapewnienie pełnego bezpieczeństwa dzieciom jest podstawowym obowiązkiem nauczyciela. W przypadku konieczności chwilowego oddalenia się od dzieci będących pod opieką, nauczyciel musi zapewnić dozór w osobie pomocy nauczyciela. Nauczyciel powinien ograniczyć swoją nieobecność do minimum. Zabrania się zostawiania dzieci bez opieki!
- Pomoce nauczyciela w trakcie wykonywania opieki nad dziećmi (pod chwilową nieobecność nauczyciela) nie wykonują żadnych prac gospodarczo-porządkowych.
- chybienie obowiązkom nauczyciela, pomocy nauczyciela w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom grozi odpowiedzialnością dyscyplinarną bądź karną.
- W przedszkolu wdraża się dzieci do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa, w szczególności w zakresie:
- wdrażania dzieci do przestrzegania i stosowania norm określonych zachowań, w sytuacjach typowych dla funkcjonowania dzieci w przedszkolu (w sali zabaw, w łazience, w szatni, na placu zabaw, na wycieczce/spacerze),
- znajomości sposobów wzywania pomocy i radzenia sobie w trudnych sytuacjach,
- unikania zagrożeń pochodzących od dorosłych, zwierząt, roślin oraz wynikających ze zjawisk atmosferycznych,
- bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
- oddalania się od nauczyciela oraz postępowania w przypadku zagubienia się.
- Dziecku nie wolno:
- wychodzić samodzielnie z sali, z placu zbaw, z budynku lub innego miejsca bez pozwolenia i dozoru osoby dorosłej,
- łamać ustalonych w przedszkolu zasad zachowania,
- narażać siebie i inne dzieci na niebezpieczeństwo.
- Nauczyciel ma obowiązek wdrażania dzieci do bezpiecznych zachowań, w szczególności:
- ustalenia wspólnie z dziećmi zasad i norm zachowań obowiązujących w grupie i w przedszkolu,
- wdrażania dzieci do przestrzegania obowiązujących w grupie i w przedszkolu zasad zachowania, w szczególności wynikających z podstawy programowej, realizowanego programu wychowania przedszkolnego,
- zapoznania rodziców z obowiązującymi w przedszkolu zasadami zachowania, systemem stosowanych konsekwencji za nieprzestrzeganie zasad oraz nagradzania za postępowanie zgodnie z obowiązującymi w grupie i przedszkolu zasadami.
- Nauczyciel, pomoc nauczyciela ma obowiązek zwracania szczególnej uwagi na stan sprzętu, zabawek, otoczenia, które mogą mieć wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo dzieci. Ewentualne zagrożenie usuwa lub zgłasza przełożonemu. Zabrania się organizacji zabaw, zajęć oraz innych czynności w otoczeniu dla dzieci niebezpiecznym!
- Nauczyciel, pomoc nauczyciela ma obowiązek systematycznego sprawdzania stanu liczbowego grupy, w szczególności podczas zajęć organizowanych na placu zabaw lub poza terenem przedszkola.
- Podczas pobytu dzieci na terenie przedszkolnym od pierwszych dni września uczy się dzieci korzystania z urządzeń terenowych zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Ustala się normy i zasady korzystania z tego sprzętu.
- Nauczyciele i pomoce nauczyciela maja obowiązek, w szczególności podczas pobytu dzieci na placu zabaw, przebywać w miejscach największych zagrożeń (huśtawka, zjeżdżalnia, zjeżdżalnia linowa itp.).
- Podczas zajęć organizowanych w salach zabaw lub innych pomieszczeniach w przedszkolu, uwaga nauczyciela i pomocy nauczyciela powinna być skierowana na dzieci.
- Podczas zabaw dzieci w sali nauczyciel, pomoc nauczyciela nie powinien korzystać z laptopa (chyba, że jest to związane z przygotowaniem tablicy multimedialnej do zajęć), telefonu, lub innych urządzeń elektronicznych, które rozpraszają jego uwagę.
- Nauczyciel ma obowiązek organizowania zajęć w sposób przemyślany tak, by przewidywać ewentualne zagrożenia i im przeciwdziałać.
- Przy przemieszczaniu się grupy, np. do szatni, na wycieczki piesze, dzieci ustawiają się parami i tak samo się przemieszczają. W szatni, łazience dzieci podlegają szczególnej kontroli ze strony pracowników przedszkola, nauczyciele i pomoce nauczyciela zobowiązani są do monitoringu tych pomieszczeń.
- Każdy pracownik przedszkola jest zobowiązany zareagować w przypadku zauważenia dziecka pozostającego bez opieki w przedszkolu lub na placu zabaw (w każdym miejscu poza salą).
- Każdy pracownik przedszkola zobowiązany jest do sprawdzania zabezpieczeń drzwi, okien, bram w trakcie swojej pracy oraz zabezpieczenia dostępu dzieci do środków chemicznych.
- Każde wyjście nauczyciela z grupą poza teren przedszkola wpisywane jest w Rejestrze wyjść grupowych.
- Organizacja wycieczek przebiega na zasadach określonych w regulaminie wycieczek.
- W razie wystąpienia wypadku dziecka na terenie przedszkola lub poza nim nauczyciel, pomoc nauczyciela jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy oraz przestrzegania procedury postępowania w razie wypadku.
- W sytuacji zaistnienia wypadku na terenie przedszkola, nauczycielka powiadamia natychmiast rodziców i dyrektora przedszkola, którzy podejmą stosowne do sytuacji działania.
- Rodzice mają obowiązek przyprowadzania i odbierania dzieci według zasad określonych w Statucie Przedszkola Publicznego Nr 2 w Głogowie.
- Obowiązkiem rodziców jest przyprowadzenie do przedszkola dziecka zdrowego, czystego, ubranego w odzież adekwatną do pogody.
- Rodzice przed oddaniem dziecka do grupy powinni kontrolować czy dziecko nie posiada przedmiotów zagrażających jego bezpieczeństwu oraz bezpieczeństwu rówieśników.
- Rodzice mają obowiązek poinformowania nauczycielki o zauważeniu prawdopodobnych zwiastunów choroby zakaźnej, niespokojnego snu, utraty łaknienia, drażliwości, zmęczenia, niespecyficznego bólu zgłaszanego przez dziecko i ewentualnym podaniu leków, które mogą maskować rozwijającą się chorobę.
- Dzieci z widocznymi objawami choroby zakaźnej, gorączką, katarem, kaszlem, biegunką, wymiotami, wysypką, bólem, – nie będą przyjmowane do przedszkola do czasu zakończenia leczenia, po okazaniu zaświadczenia lekarskiego!
- Nauczyciele nie posiadają żadnych uprawnień do podawania dzieciom leków ( syropów, tabletek i innych). W przypadku, gdy dziecko wymaga codziennej pomocy medycznej na terenie przedszkola (choroba przewlekła – wymagane jest zaświadczenie lekarskie o chorobie przewlekłej), decyzję podejmuje dyrektor, który ustala zasady tej pomocy z rodzicami lub określa inną formę spełniania obowiązku.